گاوصندوق بانک ایران و انگلیس

متن کامل

گاوصندوق بانک ایران و انگلیس در موزه آذربایجان‌شرقی
برادران «سرابی‌اقدم» از مجموعه‌داران آذربایجانی دارنده یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های تاریخی در کشور هستند. در مجموعه تاریخی این برادران اشیا و آثاری تاریخی وجود دارد که در نوع خود بی‌نظیر است. از آن جمله می‌توان به عینک خلبانی کلنل محمدتقی پسیان و گاوصندوق بانک ایران و انگلیس اشاره کرد. آنها این عینک تاریخی را در یک عتیقه‌فروشی در تبریز پیدا کرده‌اند. زندگی و مبارزات کلنل محمدتقی‌خان پسیان به‌عنوان نخستین خلبان ایرانی همواره با ابهامات بسیاری روبه‌رو بوده است اما بازدیدکنندگان از این موزه بیشتر به دیدن گاوصندوق قدیمی بانک ایران و انگلیس می‌روند!
این گاوصندوق به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین ابزار نظام بانکی ایران، گاو صندوق سنگین‌وزنی است که تخمین‌زده می‌شود بیش از ۲۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. این گاوصندوق متعلق به دوران ناصرالدین‌شاه است. دوره‌ای که بریتانیا اقدام به تاسیس خزانه‌داری و بانک مشترک ایران و بریتانیای کبیر کرد.
این صندوق در نوع خود بی‌نظیر بوده و با داشتن یک قفل مرکزی چندرمزی که ۱۶ قفل را به‌طور متناوب باز می‌کرد و یک شاه‌کلید بزرگ، از آثار قدیمی و تاریخی نظام مالی ایران قدیم به‌شمار می‌آید. این گاوصندوق هم‌اکنون در پستوی خانه موزه سرابی‌اقدم نگهداری می‌شود.

گاوصندوق

26 شهریور 1394
تعداد بازدید: 1776

نظرات

ارائه کنندگان
آخرین اخبارآرشیو اخبار...
ویژگی های خرید گاوصندوق برای خانه 19 آذر 1397 18

برای خرید گاوصندوق یک سری ویژگی را باید مد نظر داشته باشیم

ادامه مطلب...
مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×